معرفی رشته

معرفی رشته :

تعریف رشته بیماری های دهان بنا به تعریف آکادمی بیماری های دهان و دندان آمریکا، شاخه ای از تخصص های دندانپزشکی است که در ارتباط با تشخیص و درمان غیر جراحی ضایعات پوشش های مخاطی دهان، مراقبت های لازم از مخاط دهان و دندان، طراحی و ارائه ملاحظات دندانپزشکی در مورد بیماران مبتلا به بیماری های سیستمیک می باشد. به بیان دیگر، تشخیص ضایعات مخاط دهان اعم از زخم ها، ضایعات سفید و قرمز و غیره و نیز درمان غیر جراحی این ضایعات به عهده متخصص بیماری های دهان است.

تشخیص و کنترل افراد مبتلا به بیماری های سیستمیک، تمهیدات دندانپزشکی لازم در مورد بیماران مبتلا به سرطان، دیابت، بیماری های قلبی عروقی، عفونی و ...، تشخیص و کنترل تظاهرات دهانی ناشی از بیماری های سیستمیک، از جمله وظایف متخصص بیماری های دهان است.

دردهای ناحیه فک و صورت از جمله نورالژی، دردهای آتی پیک صورت، سر دردهای کششی و نیز مشکلات مفصل تمپوروماندیبولر توسط متخصص بیماری های دهان تشخیص داده شده، در بعضی موارد درمان می گردند و در صورت لزوم نیز به متخصص مربوطه ارجاع می گردند.

تشخیص تومورهای ناحیه فک و صورت اعم از خوش خیم و بدخیم، محیطی یا مرکزی، با توجه به علائم بالینی در حیطه کار متخصصین بیماری های دهان است.

نمونه برداری از ضایعات مخاط دهان جهت تشخیص قطعی آن و بررسی هیستوپاتولوژی و یا به جهت مقاصد درمانی همچنین استفاده از لیزر بصورت کم توان با مقاصد درمانی (Therapy) و یا لیزرهای جراحی جهت برداشت ضایعات مخاطی دهان و نیز کرایوتراپی جهت این ضایعات در محدوده وظایف متخصصین بیماری های دهان می باشد.

منوی اصلی